Martin Skřivánek - fotograf

Na fotografických salónech (USA, Indie, Thajsko, Slovensko, Belgie, Keňa, ČR a dalších státech) získal téměř 45 cen a čestných uznání za vystavené fotografie a grafiky.

 • Thajsko, The Photographic Society of Thailand, Internationale Exibition under the Royal Patronage of This Majesty the King, 1996, Monochrome print, Honorable Mention 1

 • Jižní Korea, 29th. Internationale Salon of Photography, 1994, Monochrome print , Honorable Mention 1

 • Jižní Korea, 29th. Internationale Salon of Photography, 1994, Monochrome print , Honorable Mention 2

 • Indie, Sam Circuit, Pilukhuwa, Internationale Salon of Photography, 2015, PID color, Honorable Mention 1

 • Slovensko, Cena ZSP (Svaz Slovenských Fotografů) 2015

 • USA, 3rd Dixie, Southern, Internationale Salon of Photography 1996, Color slide, Honorable Mention 1

 • USA, 4th Woodstock, Internationale Salon of Photography 1996, Color slide,Medail

 • USA, 3rd, Oconee, Internationale Salon of Photography 1996, Color slide, Medail

 • USA, 3rd, Peachtree, Internationale Salon of Photography 1996, Color slide, Honorable Mention 1

 • USA, 3rd, Peachtree, Internationale Salon of Photography 1996, Color slide, Honorable Mention 2

 • USA, 3rd, PRome, Internationale Salon of Photography 1996, Color slide, Honorable Mention 1

 • Trienale Grafiky Praha, 3.místo v kategorie moderní techniky

 • China International CIPA, Internationale Salon of Photography 2020 2x Honorable Mention

 • Belgie, Internationale Salon of Photography 2021, cena poroty za umělecký AKt

 • Montenegro, Internationale Salon of Photography 2021, Honorable Mention

 • Keňa, Internationale Salon of Photography 2021, Honorable Mention

  Samostatné výstavy r. 2020 +
 • Český Rozhlas České Budějovice, Městské divadlo Zlín, Zámek Hranice na Moravě, Kavárna Továrna Zlín, Krajská Knihovna Zlín

      Fotografické soubory

Kolekce Ateliér 66, AKT Garden, Kolekce AKT Atelier, Riviera, Konstadina – film, který nikdy nešel do kin, Vzpomínky na život, Vteřina života na Ukrajině, Fotomalba, Kolekce Still Life a další. 

Martin Skřivánek se věnuje fotografii a výtvarným technikám od roku 1981 a počátky tvorby směřují především do reportážní a krajinářské fotografie. Na konci 80.let byl inspirován tvorbou fotografů a učitelů p. Stibora a p. Borovičky a začal se věnovat scénické a figurální fotografii. Souběžně se věnoval reportážní fotografii české hudební a herecké scény pro odborné časopisy a články. V těchto letech se také datuje počátek experimentální tvorby a to především v oblasti kombinací různých technik a především s propojením fotocesty a malby. Autorova tvorba v 90. letech byla především v realizacích obtisků lidských těl na fotopapír, následně doplněných pískovou strukturou a přenesení fotocestou do pozitivní podoby. Takto vytvořené černobílé obrazy byly dotvářeny anilinovou barvou a ve finále lakovány. Touto technikou vzniklo cca 50 originálních obrazů, kde více jak polovina je v soukromých sbírkách a druhá část v archívu autora. Z let 1990 - 2000 také pocházejí strukturální foto tisky kombinovaných materiálu a to především skla a strukturálních hmot, jejichž výsledkem jsou série tónovaných tisků formátu 30x42cm. K vytváření těchto obrazů bylo použito několik autorských kombinovaných technik, kde výsledkem byl neopakovatelný obrazový materiál přenesený fotocestou a malbou do finální tiskové podoby. Největší přelom v tvorbě následoval v roce 1995, kdy začala vznikat série grafických tisků pod názvem:" Linie těla...",kde hlavním motivem je ženské tělo a jeho linie. To vše je doplněno strukturální kombinací obrazu s následným vytvořením obrazového příběhu. Postupně vznikla kolekce oslavující ženské tělo bez výrazových prostředků tváře a obličejové vizualizace ženy. Ve většině případů, právě tato obličejová vizualizace určuje krásu ženy, zvyšuje její atraktivitu a zařazení ve společnosti. Na základě tohoto vizuálního vjemu bývá často potlačována a opomíjena krása a dokonalost ženského těla.

V průběhu celého tvůrčího období byla vytvořena série fotografií "Od pasu" pod názvem "Příběhy z ulice..."Tato fotografická série vznikla především v italské Veroně, Benátkách a dále pak v Praze, Bratislavě a na Ukrajině. Fotografické reportáže zachycují vteřinu života lidí na ulici, za kterou je ukryt příběh nejen současného okamžiku ale i tajemné minulosti. Fotografie vznikají bez vyhledávaní autorského záměru, bez vytváření zajímavých námětů, bez vytvořené kompozice a dalších pravidel, které ve většině případů určují směr a kvalitu výtvarné nebo reportážní fotografie. Jedná se o náhodné fotografie pořízené z podhledu dospělého člověka a podstatou fotopříběhů je ukázat naše každodenní výrazy a mimiku tváře, přirozené pohyby a činnosti. Na každé fotografii je zachyceno většinou několik sobě neznámých osob, kde každá z nich prožívá odlišný životní příběh. Fotografie spojuje tyto příběhy do jednoho celku, divák se může zaměřit na jednotlivé osoby, může si vytvářet ve své fantazii životní příběh neznámých postav a nebo vymyslet vlastní děj fotografického příběhu.

Od roku 2010 až po současnost se Martin Skřivánek věnuje především uměleckému aktu, scénické fotografii, portrétní fotografii a zátiší. Na základě spolupráce s fotografem Robertem Vano začal používat techniku "Platinotypie" a organizovat projekty pod hlavičkou Czech Art Photo.

Účastnil se od roku 1990 cca 200 samostatných a společných fotografických výstav a salónů.

Česko, Slovensko, Kanada, Hong Kong, USA, Čína, Argentina, Rakousko, Rusko, Srbsko, Indie, JAR, Thajsko, Anglie, Portugalsko, Maďarsko, Skotko, Portugalsko, Španělsko, Belgie, Chorvatsko, Irsko, Srbsko, Keňa, Polsko, Francie, Austrálie, atd.

Za svoji výstavní činnost na světových fotografických salonech byl v letech 1990 - 2021 oceněn:

•PSA (Photographic Society of America - USA)

•FIAP (Fédération Internationale de l'Art Photographique - Francie)

Atelier  "VISION 66"

Ateliér 66

RIVIERA II.

The garden of the elements No.I 2023

The garden of the elements No.II 2023

Riviera 2023

Memories

Vteřina Života

Toilet party

Atelier I.

Atelier II.

Dark Ophelia

Garden III.

Runway

The garden of the elements No.I 2022

Hollywood

Pair

COCO

Yvet I.

Yvet II.

Yvet III.